Новини

Проблема бездомних тварин

З кожним роком в Україні все більш актуальною є проблема бездомних тварин.

Кілька років тому Washington Post проводив дослідження про кількість собак і кішок, які живуть в 54 країнах. За результатами виявилося, що Україна входить в десятку країн, які лідирують за кількістю бездомних тварин. Одна з головних причин того, чому на вулицях так багато бездомних тварин – відсутність законодавства, яке могло б регулювати ці процеси і не дозволяло людям робити аморальні вчинки по відношенню до тварин та поводитись з кішками, собаками та іншими вихованцями, як з речами.

У багатьох країнах цим питанням займаються на державному рівні та віддають перевагу гуманному вирішенню питання безпритульних тварин. У нас, на жаль, ситуація не під контролем. Існують програми врегулювання чисельності гуманними методами, які писалися, тестувалися довгі роки спільно з зоозахисними, кінологічними, ветеринарними організаціями. Ці програми працюють успішно, зараз це приходить в Україну. Є вже кілька міст, які почали працювати за цими програмами і у них відразу стало видно прогрес. Серед усіх міст лідирує Львів, вони практично вирішили проблему з бездомними тваринами, вони багато в чому змінили свідомість львів’ян, в місті практично немає безпритульних собак. У розвинених країнах проблему з тваринами вирішують гуманними методами, а не умертвінням. До того ж, в деяких державах доводиться платити податок на утримання тварини. Наприклад, в Німеччині щорічний податок на першу собаку становить близько 150 євро, на наступних тварин податок збільшується майже в два рази. Варто відзначити, що саме Німеччина стала першою країною в світі, яка внесла захист тварин до Конституції. За викидання тварини там призначають величезні штрафи – до 25 тис. євро, а знайти того господаря, який викинув свого вихованця, зовсім не складно, адже тваринам присвоюються ідентифікаційні номери. У Таїланді штрафи поменше – близько 5000 бат (близько 130 євро). В Італії, якщо викинути кішку або собаку на вулицю, можна отримати тюремний термін в 1 рік і штраф в розмірі 10 тис. євро.

В Україні тварин викидають повсюдно, ніякого покарання за це не передбачено. Мабуть, відсутність усвідомлення того, що звірі – такі ж живі істоти, як люди, яких не можна використовувати, бити, мучити і викидати, коли награвся, це головна проблема сучасного суспільства.

Для того, щоб не допустити збільшення кількості бездомних тварин, в першу чергу потрібно:

  • Прийняти відповідні законопроекти, які забезпечать захист прав тварин, а ті, хто їх ображає, зможуть понести покарання;
  • Зареєструвати всіх бездомних і домашніх тварин, щоб в майбутньому було легше їх ідентифікувати і знаходити;
  • Регулювати чисельність тваринах не евтаназією, а стерилізацією, не допускаючи, щоб бездомні тварини плодили нових бездомних цуценят і кошенят.