Статті

Чому кліпсовані собаки можуть проявляти поведінку, притаманну некастрованим собакам?

Для початку розберемося у термінах.

Стерилізація безпритульних тварин є одним зі способів контролю чисельності безпритульних тварин. Прихильники цього методу вважають стерилізацію гуманною альтернативою приспанню і очікують, що популяції поступово зменшиться через природну смертність, а також через можливість передачі частини тварин у власність прихильників цієї ідеї. У більшості випадків стерилізація не приводить до якихось негативних наслідків. Сам термін «стерилізація» не зовсім точний, так як під ним мається на увазі надання тварині нефертильності (нездатності до відтворення). Прикладом таких операцій є перев’язка сім’явиносних протоків (вазектомія) у самців, і відповідно перев’язка маткових труб у самок. Але багато хто під терміном «стерилізація» розуміють безпосередньо видалення статевих залоз. Така операція має конкретне практичне значення – позбавити тварину і власника від небажаних наслідків прояви статевої поведінки.

Кастрація – видалення статевих залоз (сем’яників, яєчників) та органів (матка) хірургічним шляхом або глибоке пригнічення їх функції іншими методами, наприклад, опроміненням.

Ветеринарні лікарі МКП «Щасливі тварини» видаляють статеві органи і залози повністю, що допомагає знизити статевий потяг, але це не гарантує, що собаки не стануть збиватися у «собачі свадьби» або входити в охоту.

У зв’язку з тим, що на підприємство потрапляють собаки з різним станом здоров’я та у різному фізіологічному стані бувають випадки, коли у зв’язку з анатомічними особливостями можливо видалити тільки матку, а один або обидва яєчника залишаються у черевній порожнині собаки. Як зазначено раніше, це має сенс, бо тварина вже не буде народжувати, але не змінює гормональний фон. Такі випадки трапляються не часто (менш ніж 5% від загальної кількості сук), але вони трапляються.

У яєчників є така цікава особливість: вони можуть регенерувати та починати функціонувати знову. Доведено, що для відновлення може вистачити навіть декілька клітин. Статеві гормони регулюються не тільки статевими, а і іншими залозами, на які кастрація впливає опосередковано. Іноді, навіть коли обидва яєчника та матка, або сім’яники видалені повністю, рівень статевих гормонів залишається високим через надмірну роботу гіпофіза та наднирників. Також не забуваємо, що усім тваринам притаманна видотипова поведінка, а для собак це якраз збивання у зграї.

Тобто, усі собаки, що випускаються з МКП «Щасливі тварини» є стерильними і вакцинованими від сказу. Вони точно не принесуть потомство і не будуть розмножуватися на вулицях міста.