Статті

Обережно – сказ!

Щодо сказу було сказано вже багато і буде говоритися про цю хворобу ще не один раз.

Сказ – особливо небезпечне вірусне захворювання всіх теплокровних тварин і людини. Характеризується гострим перебігом, ураженням нервової системи і закінчується летально. У містах сказ можуть поширювати безхатні собаки та кішки та непривиті домашні.

У минулому році у місті Маріуполь спалах сказу було зафіксовано у Приморському районі на приватному подвір’ї у домашнього кота.

Враховуючи природне поширення сказу тварин, заходи по боротьбі з ним здійснюються комплексно органами державної ветеринарної медицини, охорони здоров’я, житлово-комунального і лісового господарства, товариствами мисливців під керівництвом надзвичайних протиепізоотичних комісій та органів державної влади на місцях.

Підприємство МКП «Щасливі тварини» окрім того, що займається стерилізацією та прилаштуванням собак є карантинним майданчиком та разом зі спеціалістами Державної ветеринарної лікарні слідкує за епізоотичною ситуацією у місті Маріуполі (тобто епідеміологічною ситуацією у тваринному світі). Саме цьому ми кожну собаку вакцинуємо від сказу і закликаємо вас, людей, стежити за своєю безпекою та безпекою рідних. За минулий рік нами було щеплено від сказу біля 1500 тварин.

У людини інкубаційний період сказу, як правило, триває 1-3 місяці, але може варіюватися від одного тижня до року, залежно від низки факторів: місця, кількості й глибини укусів (найнебезпечніші укуси в обличчя та голову загалом); кількості й активності вірусу, що потрапив у рану; віку постраждалого (діти вразливіші за дорослих).

Початкові симптоми сказу — підвищення температури та біль, а також незвичні або незрозумілі відчуття поколювання, пощипування чи печіння у місці пошкодження. Після появи симптомів захворювання практично завжди закінчується летально. У процесі поширення вірусу центральною нервовою системою розвивається прогресивне смертельне запалення головного і спинного мозку.

Є дві форми цього захворювання: активний і паралітичний сказ.

Для людей з активним сказом характерні гіперактивність, гідрофобія (боязнь води) та інколи аерофобія (боязнь протягів або свіжого повітря). Смерть настає за кілька днів у результаті зупинки роботи серця, дихання.

На паралітичний сказ припадає близько 30% усіх випадків захворювання у людей. Ця форма сказу триває довше за попередню із легшим перебігом. М’язи поступово паралізуються, починаючи з місця укусу чи подряпини. Повільно розвивається кома, і настає смерть.

Для профілактики сказу необхідно:

• регулярно вакцинувати свійських тварин;

• стерилізувати домашніх тварин, щоб запобігти їх безконтрольному розмноженню та збільшення кількості безхатніх собак та кішок;

• уникати контактів із потенційно небезпечними тваринами.

Сказу можна повністю уникнути, якщо після укусу людина як найшвидше отримає необхідну медичну допомогу. Курс антирабічних щеплень призначають у разі ймовірного або наявного інфікування людини.

Якщо вас укусила чи обслинила тварина (особливо дика чи безпритульна) негайно зверніться до лікаря! Якщо тварина домашня, попросіть власника надати документи, що підтверджують її щеплення.

Коли лікар недоступний, ретельно промийте рану протягом щонайменше 15 хв мильною водою, мийними засобами, дезінфектантами для обробки ран у хірургічній практиці або іншими засобами (70%-м спиртом або 5%-м розчином йоду), що нейтралізують вірус.

Після цього неодмінно зверніться по медичну допомогу.

Бережіть себе та близьких та стерилізуйте тварин!